Σύγχρονη τέχνη και επιμελητικές πρακτικές

Epimelitikes

Άποψη της έκθεσης Homemade Exotica (2019-2020) στο Βερολίνο σε επιμέλεια Σ. Μπαχτσετζή

Το Τμήμα Πολιτισμού και Δημιουργικών Μέσων και Βιομηχανιών προσφέρει σειρά εργαστηρίων και θεωρητικών μαθημάτων που εστιάζουν στη μελέτη, ανάλυση, σχεδιασμό, εφαρμογή και αξιολόγηση επιμελητικών πρακτικών στον χώρο των εκθέσεων, των συλλογών, των μουσείων και της πολιτισμικής κληρονομιάς. Η σειρά μαθημάτων προάγει τη θεωρητική και εφαρμοσμένη έρευνα σχετικά με τη σημασία των επιμελητικών πρακτικών ως επαγγελματική ιδιότητα και των εκθέσεων ως πολιτισμικών φαινομένων. Έχει διεπιστημονικό χαρακτήρα αντλώντας από την ιστορία και θεωρία της τέχνης αν και τα μαθήματα δεν επικεντρώνονται αποκλειστικά σε εκθέσεις τέχνης, αλλά εστιάζουν και σε άλλες ιστορικές και σύγχρονες συλλογές μέσα από τα επιστημολογικά εργαλεία ανάλογων επιστημονικών πειθαρχιών όπως της ιστορίας, της κοινωνικής ανθρωπολογίας, της αρχιτεκτονικής και των πολιτισμικών σπουδών.
Επιπλέον οι φοιτητές και οι φοιτήτριες εξοικειώνονται με μια σειρά εργαλείων και διαφορετικές χρήσης της ψηφιακής τεχνολογίας κατάλληλες για μουσειακή χρήση. Η έμφαση σε εφαρμογές ψηφιακής τεχνολογίας στο πλαίσιο των επιμελητικών πρακτικών προσφέρει στους φοιτητές και τις φοιτήτριες γνώσεις ικανότητες και δεξιότητες που τους βοηθούν να γίνουν ανταγωνιστικοί σε ένα σύγχρονο επαγγελματικό περιβάλλον. Σε ολόκληρο τον κόσμο, οι φορείς τεχνολογίας συνεργάζονται με πολιτιστικούς οργανισμούς και τους επαγγελματίες του για να δημιουργήσουν νέες εμπειρίες για το κοινό, εξερευνώντας, παράλληλα, τα όρια της ίδιας της τεχνολογίας.