Care Ecologies: Μπορούμε να δημιουργήσουμε μια κοινωνία που πραγματικά νοιάζεται και φροντίζει;

Επιμέλεια του προγράμματος φιλοξενίας καλλιτεχνών (artists residency) σε διοργάνωση του Ιδρύματος Γ. & Α. Μαμιδάκη στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Care Ecologies και σε συνεργασία με φορείς, ιδρύματα και κέντρα τέχνης και έρευνας από την Ελλάδα και το εξωτερικό (WHW, Idensitat, State of Concept Athens, Κέντρο Νέων Μέσων και Φεμινιστικών Πρακτικών στον Δημόσιο Χώρο του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας) και με κεντρικό άξονα τις πολιτικές και οικολογίες της φροντίδας από τον Σωτήρη Μπαχτσετζή, Καλλιτεχνικό Διευθυντή του προγράμματος και αναπληρωτή Καθηγητή στην Θεωρία της Σύγχρονης Τέχνης και Επιμελητικές Πρακτικές του Τμήματος Πολιτισμού και Δημιουργικών Μέσων και Βιομηχανιών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Διαβάστε τη σχετική δημοσίευση της LIFO εδώ.