Εθνογραφικές ταινίες φοιτητών και φοιτητριών του ΤΠΔΜΒ

Επισκόπηση των εθνογραφικών ταινιών που έφτιαξαν φοιτητές/φοιτήτριες στο πλαίσιο του εργαστηρίου “Κοινότητες και Πολιτισμός: Εργαστήριο Οπτικής Εθνογραφίας”, Χειμερινό Εξάμηνο 22/23

Το εργαστήριο “Κοινότητες και Πολιτισμός” διδάσκει με εφαρμοσμένο τρόπο το πώς μπορεί να μελετήσει κανείς ένα κοινωνικό φαινόμενο ή μία κοινότητα μέσα από εθνογραφική συμμετοχική παρατήρηση με οπτικά μέσα. Φοιτητές και φοιτήτριες μυούνται σε θεωρητικές συζητήσεις που αφορούν την αναπαράσταση και την κοινωνική εμπειρία με ειδική αναφορά στη φωτογραφία και το φιλμ. Έπειτα καλούνται, δουλεύοντας σε ομάδες, να υλοποιήσουν μία εθνογραφική έρευνα την οποία καταθέτουν ως εθνογραφικό ντοκιμαντέρ ή ως φωτογραφικό δοκίμιο. Σε όλη τη διάρκεια του εξαμήνου λαμβάνουν ανατροφοδότηση από διδάσκοντα, βοηθό και συναδέλφους τους και κάνουν μικρές παρουσιάσεις της δουλειάς τους ενώ παράλληλα μελετούν πληθώρα εθνογραφικών και άλλων ταινιών ντοκιμαντέρ, φωτογραφικά δοκιμία, φωτορεπορτάζ, κ.ά.

Διδασκαλία εργαστηρίου: Κων/νος Καλαντζής, υποβοήθηση εργαστηρίου: Κων/νος Διαμαντής. [Μοντάζ τρέηλερ: Αναστασία Στρίμτσου, Γιώργος Κωνσταντίνου]