Διάλεξη Δ. Λάλλα, 24/1/24, 6μμ. Η Κατανάλωση και οι σύγχρονοι θεσμοί της κατανάλωσης: Μια περίπτωση μελέτης για τη χωρο-χρονική συνθήκη του The Mall Athens και την καταναλωτική εμπειρία.

Tο τμήμα Πολιτισμού και Δημιουργικών Μέσων και Βιομηχανιών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σας προσκαλεί στη διάλεξη του

Δημήτρη Λάλλα

Τετάρτη 24/1/24, 6μμ.

Διαδικτυακά στο Ms. Teams:

Περίληψη
Προκειμένου να περιγράψουμε, να αναλύσουμε και να κατανοήσουμε τη χωρο-χρονική συνθήκη ενός εμπορευματικού-θεαματικού χώρου και την εμπειρία που της αντιστοιχεί θα διερευνήσουμε τις πρακτικές που τον παράγουν αυτόν το χώρο και τα σχήματα αντίληψης και αποτίμησης και τις αναπαραστάσεις που γεννούν τις κοινωνικές πρακτικές και διαμορφώνονται από αυτές. Θα παρουσιαστούν οι πρακτικές του «κτίζειν» που συνέβαλαν στη διαμόρφωση ενός κατεξοχήν θεσμού της κατανάλωσης, όπως του The Mall Athens στο Μαρούσι Αττικής, και οι πρακτικές του «κατοικείν» (πρακτικές κατανάλωσης) που εκδιπλώνουν οι ίδιοι/ες επισκέπτες/τριες του χώρου αυτού. Εκκινώντας από τη κοινωνικο-χωρική διαλεκτική μεθοδολογική θέση και αξιοποιώντας ποιοτικές μεθόδους κοινωνικής έρευνας, επιχειρείται η μελέτη και η κατανόηση της καταναλωτικής εμπειρίας σε σύγχρονους θεσμούς της κατανάλωσης κατά την ύστερη νεωτερικότητα.

Ο Δημήτρης Λάλλας είναι Διδάκτωρ Κοινωνιολογίας (Τμήμα Κοινωνιολογίας, Πάντειο Πανεπιστήμιο, 2010). Έχει εκπονήσει τη μεταδιδακτορική του έρευνα ως Επιστημονικός Υπεύθυνος του ερευνητικού έργου «Consumerism in a period of economic crisis: Consumption practices and forms of governance», το οποίο χρηματοδοτήθηκε από το ΕΛΙΔΕΚ/ΓΓΕΚ (κωδ. Έργου: 2632, 2018-2022). Έχει διδάξει κοινωνιολογία (Κοινωνιολογία του Ευρωπαϊκού Πολιτισμού, Αρχές Κοινωνιολογίας, Οικονομική Κοινωνιολογία) ως Σύμβουλος-Καθηγητής στη Θεματική ενότητα (ΕΠΟ 42) στο προπτυχιακό πρόγραμμα Σπουδές στον Ευρωπαϊκό Πολιτισμό του Ε.Α.Π, καθώς και στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και στο Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος. Ως μεταδιδακτορικός ερευνητής, έχει συνεργαστεί με το ΕΚΚΕ στο ερευνητικό έργο «Socio-economic class and Status and Consumption: Social Stratification, Mobility and Urban Consumption in Athens» [SECSTACON, 2013).
Έχει δημοσιεύσει επιστημονικά άρθρα σε ελληνόγλωσσα και αγγλόφωνα επιστημονικά περιοδικά με κριτές και έχει δημοσιεύσει δύο μονογραφίες. Τα: Κατανάλωση και Καταναλωτισμός σε συνθήκες κρίσης: Ρεπερτόρια Καταναλωτικής Δράσης και Λόγο (2022 ΕΚΚΕ) και Στον Μικρόκοσμο του Mall (2012 Νησίδες).