Εργαστήριο Οπτικού Πολιτισμού και Επιμελητικών Πρακτικών

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ

Το Εργ. ΟΠΕΠ του ΤΠΔΜΒ του ΠΘ ανταποκρίνεται στις σύγχρονες ανάγκες έρευνας σε ζητήματα που αφορούν τη συνάντηση των επιμελητικών πρακτικών με τις οπτικές πολιτισμικές σπουδές. Αποστολή του Εργ. ΟΠΕΠ του ΤΠΔΜΒ είναι να γίνει ένας χώρος έρευνας και εκπαίδευσης σε ζητήματα που σχετίζονται με την ανάπτυξη εκθεσιακών προτάσεων με έμφαση στην κοινωνικά εμπλεκόμενη τέχνη (Socially Engaged Art), στην καλλιτεχνική και διακαλλιτεχνική έρευνα (Artistic Research), καθώς και στην πολιτισμική διαμεσολάβηση. Πρόκειται για τομείς που βρίσκονται στην αιχμή της επιστημονικής έρευνας (State of the Art Research) ακριβώς επειδή συνδέουν την ακαδημαϊκή πολιτισμική έρευνα με την κοινωνία με κοινωνικούς και παραγωγικούς φορείς στο πλαίσιο της δημιουργικής οικονομίας (Creative Economy). Στόχος του εργαστηρίου είναι η στήριξη και δημιουργία πρωτογενούς παραγωγής στους πολιτισμικούς και δημιουργικούς κλάδους και ενίσχυσης της διακίνησης της τόσο στο εγχώριο πεδίο όσο και διεθνώς, καθώς και η δημιουργία δικτύων και γεφυρών τυπικής και μη-τυπικής εκπαίδευσης. Στόχος είναι η ανάπτυξη στρατηγικών που αφορούν τον δημόσιο χώρο, τη συμμετοχή, τη συλλογικότητα, την επιτελεστικότητα και την ανάπτυξη διαφορετικών μοντέλων που  επιτρέπουν τη συνάντηση τέχνης και πολιτικής, και τα οποία δύνανται να λειτουργήσουν σε διατομεακό πλαίσιο καθώς και εντός διαφορετικών κοινωνικών χώρων, συμβάλλοντας, κατ΄ αυτό τον τρόπο, στην ουσιαστική διασύνδεση της τέχνης με την κοινωνία. Μακροπρόθεσμος στόχος του Εργ. ΟΠΕΠ είναι η ενδυνάμωση των επαγγελματιών στον πολιτισμό, αλλά και των πολιτών μέσα από την ανάπτυξη διαλόγου μεταξύ του κοινού και των πολιτισμικών και καλλιτεχνικών θεμάτων, η προώθηση της κοινωνικής συμπερίληψης και συνοχής μέσα από την ενίσχυση των δημοκρατικών διαστάσεων της λειτουργίας φορέων πολιτισμού και η ανάδειξη και έρευνα νέων επαγγελματικών δυνατοτήτων, τεχνογνωσίας και δεξιοτήτων στο πλαίσιο της σύγχρονης μεταβιομηχανικής συνθήκης.

Το Εργ. ΟΠΕΠ απευθύνεται ευρύτερα σε όσους ενδιαφέρονται να διευρευνήσουν τις προοπτικές αλλά και τους περιορισμούς εντός του πλαισίου των επιμελητικών, καλλιτεχνικών, πολιτιστικών, κοινωνικών και πολιτικών πρακτικών. Η δημιουργία του Εργ. ΟΠΕΠ θα συμβάλλει στην αναγνωρισιμότητα του Τμήματος σε εθνικό και διεθνές επίπεδο μέσα από την ανάπτυξη καινοτόμου έρευνας σε πεδία που υπηρετεί το Τμήμα και βρίσκονται στην αιχμή της έρευνας καθώς και στη σχετική εκπαίδευση φοιτητών και φοιτητριών  με στόχο την διεύρυνση των επαγγελματικών προοπτικών των αποφοίτων του Τμήματος στη σύγχρονη αγορά εργασίας.

Με βάση τα παραπάνω, το Εργ. ΟΠΕΠ του ΤΠΔΜΒ έχει στόχους:

1. την κάλυψη και υποβοήθηση των διδακτικών και ερευνητικών αναγκών των φοιτητών και φοιτητριών (προπτυχιακών, μεταπτυχιακών & υποψηφίων διδακτόρων), των ερευνητών (διδακτόρων και μεταδιδακτόρων) και του εν γένει διδακτικού προσωπικού του ΤΠΔΜΒ και του Ιδρύματος
  2. τη διασύνδεση της ακαδημαϊκής έρευνας με την οικονομία και την κοινωνία μέσα από την ανάπτυξη συνεργασιών με κοινωνικούς, πολιτιστικούς και παραγωγικούς φορείς στη βάση συγκεκριμένων ερευνητικών προγραμμάτων και συνεργασιών σε περιοχές συναφείς με τα ενδιαφέροντα του Εργαστηρίου
  3. τη συνεργασία με Εργαστήρια, Κέντρα Ερευνών ή εν γένει ανώτατα ακαδημαϊκά ιδρύματα (ΑΕΙ) της ημεδαπής ή της αλλοδαπής, εφόσον οι επιστημονικοί στόχοι συμπίπτουν, συμβαδίζουν και αλληλοσυμπληρώνονται με εκείνους του Εργαστηρίου
  4. τη συγκρότηση ερευνητικών ομάδων αποτελούμενων από φοιτητές/φοιτήτριες (προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί & υποψήφιοι/υποψήφιες διδάκτορες), ερευνητές/ερευνήτριες (διδάκτορες και μεταδιδάκτορες) και διδάσκοντες/διδάσκουσες του ΤΠΔΜΒ ή/και του Ιδρύματος ή φορείς και ΑΕΙ της ημεδαπής ή/και της αλλοδαπής για την προώθηση των σπουδών και της έρευνας σε θεματικές περιοχές συναφείς με τα ενδιαφέροντα του Εργαστηρίου
  5. την ανάληψη ερευνητικών έργων και προγραμμάτων, αυτόνομα ή σε συνεργασία με Εργαστήρια, Κέντρα Ερευνών ή εν γένει ΑΕΙ της ημεδαπής ή της αλλοδαπής, εφόσον οι επιστημονικοί στόχοι συμπίπτουν, συμβαδίζουν και αλληλοσυμπληρώνονται με εκείνους του Εργαστηρίου
  6. τη διοργάνωση επιστημονικών διαλέξεων, ημερίδων, σεμιναρίων, συμποσίων, συνεδρίων, χειμερινών/θερινών σχολείων και επιμορφωτικών δράσεων με τη συμμετοχή επιστημόνων και ερευνητών της ημεδαπής ή/και της αλλοδαπής σε θεματικές περιοχές συναφείς με τα ενδιαφέροντα του Εργαστηρίου
  7. την εξυπηρέτηση εκπαιδευτικών, ερευνητικών και κοινωνικών αναγκών κάθε μορφής εφόσον ζητείται η συνδρομή του Εργαστηρίου από πρόσωπα (φυσικά ή νομικά οποιασδήποτε μορφής), φορείς (δημόσιους ή/και ιδιωτικούς, κοινωνικούς, επιστημονικούς ή επαγγελματικούς) και ΑΕΙ της ημεδαπής ή/και της αλλοδαπής
  8. την υποστήριξη της εκπόνησης διδακτορικών σπουδών και μεταδιδακτορικών ερευνών
  9. την ανάπτυξη εκδοτικής δραστηριότητας σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή σε θεματικές περιοχές συναφείς με τα ενδιαφέροντα του Εργαστηρίου
  10. τη συμβολή στην δημιουργία και την προώθηση σε εγχώριο και διεθνές επίπεδο δυναμικού πρωτογενούς υλικού (έργα, πρότζεκτ, ερευνητική βιβλιογραφία, κ. λπ.) όπως για παράδειγμα μέσω, μεταφράσεων, δικτύωσης με διεθνή περιοδικά, δημιουργίας ανταγωνιστικών επιστημονικών άρθρων, δημιουργίας δυνατοτήτων προβολής της έρευνας σε διαφορετικά γεωγραφικά και γλωσσικά περιβάλλοντα
  11. τη δημιουργία και διαρκή ενημέρωση ιστοσελίδας με πληροφορίες για τη δομή, τη στοχοθεσία, τον υλικοτεχνικό εξοπλισμό, το έντυπο/ηλεκτρονικό υλικό (π.χ. βιβλία), το προσωπικό και τις δραστηριότητες (κάθε μορφής) του Εργαστηρίου.
  12. τη δημιουργία θεματικής βιβλιοθήκης που αφορά τα ερευνητικά αντικείμενα του Εργαστηρίου
  13. την προβολή του έργου του εργαστηρίου με κάθε πρόσφορο μέσο